Հուլիսի 16-ին Վլադիմիր Վարդանյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստը: Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում առաջարկվող փոփոխություններ ու լրացումներ նախատեսող օրինագիծը:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանը տեղեկացրել է, որ օրինագիծը, որով առաջարկվում էր հիվանդության հիմքով բացակայող պատգամավորին հնարավորություն տալ գրավոր քվեարկել, ԱԺ պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանի առաջարկով փոփոխվել է: Ըստ այդմ` նախատեսվում է միայն արտակարգ դրությամբ պայմանավորված իրավասու մարմնի ցուցմամբ մեկուսացման կամ ինքնամեկուսացման մեջ գտնվող պատգամավորներին թույլատրել գրավոր քվեարկել:
Հարակից զեկույցում ԱԺ պատգամավոր Նազելի Բաղդասարյանը նշել է, որ փոփոխված օրինագիծն այլեւս տարընկալումների առիթ չի դառնա եւ հորդորել է կողմ քվեարկել:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Վահե Դանիելյանն առաջարկել է, որ անձը գրավոր ստանա մեկուսացման կամ ինքնամեկուսացման ցուցումը, ինչն էլ հետագայում կներկայացնի գործատուին` որպես անաշխատունակության թերթիկ: Փոխնախարարն առաջարկել է քվեարկությունը փակ ծրարով ներկայացնելու հետ ներկայացնել նաեւ ինքնամեկուսացման պահանջի գրավոր ապացույցը:
Հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանի խոսքով` օրենքի նախագծով սահմանվում է միայն արտակարգ դրությամբ պայմանավորված մեկուսացման մեջ գտնվող պատգամավորների գրավոր քվեարկությունը, իսկ թե որ մարմնի կողմից պետք է ստանալ ինքնամեկուսանալու ցուցումը, դա արդեն այլ օրենքով է սահմանվում. այն պահին, երբ պարետատնից կլինի ինքնամեկուսանալու ցուցում, անձը պարտավոր է այն կատարել` լինի դա գրավոր, թե' բանավոր: Ըստ հանձնաժողովի նախագահի` օրինագծում առկա ձեւակերպումները բավարար են:
Առաջարկներով լրամշակված օրենքի նախագիծն ստացել է դրական եզրակացություն:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել եւ դրական եզրակացություն է ստացել նաեւ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Սուրեն Գրիգորյանի հեղինակած  «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:
Հեղինակի խոսքով` առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի նախագծում կատարվել են միայն տեխնիկական բնույթի փոփոխություններ, իսկ «Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը լրամշակվել է հեղինակի առաջարկների հիման վրա:

On July 16, the extraordinary sitting of the RA NA State and Legal Affairs moderated by Vladimir Vardanyan was held. The bill designing amendments and addenda being proposed to the Constitutional Law the Rules of Procedure was debated in the second reading.
The RA NA deputy Vahagn Hovakimyan informed that the bill proposing to give an opportunity the absent ill deputy to vote in written form, was amended by the NA deputy’s recommendation.
In her report, the NA deputy Nazeli Baghdasaryan has noted that the amended bill will not become an occasion for wrong perceptions and has urged to vote for it.
The RA Deputy Minister of Justice Vahe Danielyan has proposed that the persons gets the instruction for isolation or self-isolation in written form, which in future he will submit to the employer as an invalidity paper. The Deputy Minister recommended submitting the proof of the self-isolation demand in written form with the voting in closed envelope.
As the Committee Vladimir Vardanyan has informed, the draft law fixes the voting of the deputies being in isolation conditioned by the state of emergency in written form, and the what body shall give the self-isolation instruction, is fixed by other law at the moment, when Commandant’s Office will give an instruction of self-isolation, the person is obliged to fulfill either in written form or orally. According to the Committee Chair, the formulations existing in the bill are sufficient.
The revised draft law with the recommendations as endorsed.
The Committee also debated and endorsed the legislative package on Making Addendum to the Constitutional Law the Rules of Procedure on Amending the Law on Corruption Prevention Committee authored by the RA NA deputy Suren Grigoryan.
According to the author, after being passed in the first reading only amendments of technical character were made to the draft law of the Constitutional Law the Rules of Procedure of the National Assembly, and the bill on Amending the Law on Corruption Prevention Committee was reviewed on the basis of the author’s recommendations.